Czym jest hinduska ceremonia Pudza i jak się do niej przygotować

Redakcja

17 marca, 2024

Każda kultura może pochwalić się rytuałami. Polacy na pewno mogliby dużo powiedzieć na ten temat, opisując chociażby dokładnie przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia, Chrzest Święty, itd. Polacy równie chętnie zapoznają się z ceremoniami, które czerpią z innych, zagranicznych kultur. Jedną z ciekawszych rzeczy jest hinduistyczna ceremonia Pudza. Niezwykle egzotyczna nazwa, która niesie ze sobą wiele ciekawostek. Warto nieco bliżej zapoznać się z tym wielowiekowym rytuałem.

Ofiara dla bóstwa

Pudza to rytuał, który polega na złożeniu ofiary bóstwu jakie zamknięte jest w wizerunku. Co najważniejsze to fakt, że jest to rytuał, który odprawiany jest każdego dnia. Są takie osoby, które w ciągu jednego dnia odprawiają po kilka razy ten krótki rytuał. Można do niego doprowadzić nie tylko we własnym domu, ale przede wszystkim w świątyniach, jak również podczas trwania ważnych świąt. Co może stać się taką ofiarą? Do wyboru są rzeczy prozaicznie zwykłe, jak chociażby owoce, miód, ryż, słodycze, mleko i ghi.

Nie można jednak zapomnieć o tym, że bardzo ważne podczas całej ceremonii jest okadzenie wizerunku. Kolejna ważna rzecz to kwiaty w jakie wizerunek jest przystrajany. Są osoby, które pozwalają sobie na to, aby bóstwo z wizerunkiem otrzymało nawet własne ubranie. Osoba odpowiedzialna za poprowadzenie całej ceremonii – pudziari – recytuje wskazane teksty religijne, jakie najczęściej mówi z pamięci. Ta Pudza odprawiana w domu nie ma tak mocno formalnej formy, jak ceremonia wykonywana na terenie świątyni.

Polecane: